Julmarknad i Rostock
Vi avreser från hemorten under tidig morgon. Under vägen gör vi ett stopp för kaffe och smörgås. Färden går vidare över Öresundsbron och genom Danmark ner till Gedser. Vår båt avseglar kl. 15.00 och det finns tid för en sen lunch. När bussen kör av färjan är vi i Rostock och nu är det bara en kortare bit till stan och Radisson Blu Hotel Rostock där vi får våra rum och äter middag tillsammans.
Efter frukost beger vi oss utanför staden, här finns möjlighet att inhandla julens drycker. Vi återvänder till centrum och julmarknaden som räknas som en av Nordtysklands finaste och största. Här finns glühwein, korv, härlig julstämning med mera – bra förutsättningar för en trevlig upplevelse!
Efter en liten sovmorgon står bussen färdig för att ta oss till färjan som avgår kl. 11.00. Hemresan går samma väg tillbaka och under tidig kväll gör vi ett stopp för middag. Beräknad hemkomst till Västervik ca kl. 22.00.

Boka din resa tryggt och säkert idag. Läs mer här
I GRUNDPRISET INGÅR:
- Buss och båtresa
- Kaffe och smörgås dag 1
- Del i 2-bäddsrum 2 nätter
- 2 frukost
- 2 middag exkl. dryck
- Reseledare
TILLÄGG:
- Platsmarkering: 75:-
- Enkelrum: 1680:-
BETALNINGSVILLKOR:
Anmälningsavgift på 400 kr betalas inom 14 dagar. Slutbetalning 40 dagar före avresa.
Om Boendet
Radisson Blu Hotel, Rostock
Om Rederiet
Scandlines
Bra att veta
Glöm inte pass och Försäkringskassans utlandskort.
AVRESA:
Västervik, Lunnargatan 14 kl. 06.00
Övriga orter se ert deltagarbevis.
Valuta
Euro.
Viktig information
För resa inom Norden behövs inget pass, men du skall alltid ha med en giltig legitimation. På övriga resor är Pass/Nationellt ID-kort obligatoriskt!
Läs även vad som gäller för din destination på swedenabroad.se